Za nami kolejna bardzo spokojna sesja. Rynki azjatyckie zamykały się w przedziale od +0,5% (Nikkei) do -0,3% (Hang Seng), bardzo podobnie dzień przebiegł w Europie. W chwili obecnej większość indeksów (DAX, CAC40, FTSE MiB) zyskuje około +0,2%, na plus wybija się hiszpański Ibex (+0,5%), a na minus brytyjskie FTSE (-0,1%).
Nieco więcej zmienności powinniśmy zobaczyć jutro. W nocy poznamy dane dotyczące chińskiej produkcji przemysłowej, a w ciągu dnia informacje o amerykańskim CPI – przez ostatnie 4 miesiące dane inflacyjne zaskakiwały na minus, więc odczyt powyżej oczekiwań (+0,3% m/m) mógłby wpłynąć na dolara i giełdy. Główny wskaźnik ma szanse zaskoczyć dzięki wzrostom cen ropy, które nie zawsze są poprawnie dyskontowane przez analityków, ale kluczowe z perspektywy FOMC będą informacje o inflacji bazowej. Rynki będą zapewne również uważnie obserwować posiedzenie Banku Anglii. Rada pozostawiona jest w niekomfortowej sytuacji wynikającej ze znajdującej się wyraźnie powyżej celu inflacji (+2,9% r/r) oraz słabnącego wzrostu gospodarczego.
Wśród dzisiejszych danych można wspomnieć o nieznacznie niższym od oczekiwań odczycie amerykańskiego PPI (+0,2% r/r vs. konsensus +0,3% r/r), który jednak nie wpłynął w żaden sposób na USD oraz wzroście zapasów ropy w USA o +5,9 mln baryłek. W tym drugim przypadku zamieszanie wokół huraganu Irma utrudnia określenie rzeczywistych oczekiwań, ale najwyraźniej były wyższe (S&P Platts podawało +10,1 mln baryłek), bo ceny surowca zyskują dziś około +1,5%.
WIG20 zamknął się dziś na niewielkim minusie (-0,2%). Powtarzana przez nas prognoza lepszego zachowania małych i średnich spółek sprawdza się połowicznie – ponownie lepiej od głównego indeksu zachowywał się mWIG40 (+0,1%), ale sWIG80 pozostaje niezwykle słaby (-0,5%). Pomimo podwyżki prognoz wzrostu PKB Polski w 2018 r. z+3,1% do +3,5% dokonanej przez agencję Moody’s, bardzo słaby dzień ma za sobą PLN, który traci -0,7% względem EUR i -1,1% względem USD.

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xeln Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.