Czwartkowa sesja rozpoczęła się wzrostem indeksu WIG20 o +0,22%, by po pół godzinie handlu osiągnąć poziom 2566.02 pkt. , co było nowym rekordem trwającej hossy. Na wzrosty te w znacznej mierze miały wpływ mocno drożejące papiery KGHM, wspierane przez rosnące ceny miedzi na światowych giełdach, a także banki. Słabszym ogniwem warszawskiego indeksu blue chipów był PKN Orlen i Lotos, gdzie inwestorzy najwyraźniej postanowili zrealizować część zysków. Zwyżki na warszawskiej giełdzie mają przede wszystkim związek z ogólną poprawą nastrojów wokół rynków wschodzących. Znacznie słabiej w czwartkowy poranek zachowywały największe parkiety rynków rozwiniętych (S&P500 rozpoczął dzień neutralnie, zaś DAX kosmetycznym wzrostem o +0,05%).

Dzisiejsze kalendarium danych makro zawierało kilka istotnych odczytów. Inflacja w Polsce wzrosła we wrześniu do 2,2% r/r, potwierdzając wstępny odczyt GUS, który zaskoczył analityków (ówczesny konsensus: 2,0% r/r). Wśród najważniejszych czynników decydujących o wzroście CPI należy wymienić wzrost dynamiki cen żywności (do 5,3% r/r z 4,6% r/r w sierpniu, co jest największym wzrostem od września 2012 r.), ale także wzrost inflacji bazowej (oficjalnie poznamy go jutro, ale zmiany cen żywności i energii sugerują odbicie do 1,0% r/r).

Produkcja przemysłowa w strefie euro wyniosła 3,8% r/r wobec konsensusu na poziomie 2,6% r/r i danych z lipca 3,6% r/r (po korekcie z 3,2%). W Stanach wartość inflacji PPI wyniosła 2,6% r/r wobec konsensusu 2,5% r/r i sierpniowego odczytu 2,4% r/r.

Dziś rozpoczął się sezon raportów kwartalnych spółek w USA, podczas którego zaprezentowano wyniki dwóch dużych banków: JP Morgan Chase oraz Citigroup. JPMorgan Chase wypracował w trzecim kwartale zysk na akcję wynoszący 1,76 USD, gdy średnia prognoz analityków mówiła o 1,65 USD, ponadto jego zysk netto wzrósł o 7,1% do 6,73 mld USD a przychód zwiększył się o 2,7 %, do 26,2 mld USD. Również Citigroup pokazało lepsze wyniki od prognoz: zysk na akcję 1,42 USD wobec oczekiwań analityków na poziomie 1,32 USD, zaś przychody wyniosły 18,173 bln USD wobec oczekiwanych 17,896 bln USD.

Początkowe wzrosty WIG20 topniały w ciągu całej sesji, by pod koniec dnia spaść o -0,55%. Duży wpływ na taki stan rzeczy miał Lotos, który pod koniec sesji spadł o -3,11%. Również silne z rana banki pod koniec dnia świeciły się na czerwono (BZ WBK -1,03%, Alior -0,19%). Zdecydowanie lepiej wygląda mWIG40, który kończy dzień wzrostem o +0,29%. Silne były także takie spółki jak Budimex (wzrost o +6,41%) i Bank Millenium (wzrost o + 6,61%).

Agnieszka Jankowska

Starszy analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xeln Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.