Dziś wieczorem oczy inwestorów zostaną zwrócone w stronę USA, gdzie zakończy się czerwcowe posiedzenie FOMC. O ile podwyżka stóp do przedziału 1,75-2% jest niemal pewna, o tyle konferencja prezesa Fed, J. Powella powinna wywołać więcej emocji. Wiele wskazuje na to, że mediana oczekiwań wśród członków Komitetu przechyli się nieznacznie w stronę realizacji jeszcze dwóch podwyżek w tym roku (z wyłączeniem dzisiejszej). W poprzednich komentarzach wskazywaliśmy jednak niejednokrotnie, że nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się zdawać. Wprawdzie gospodarka Stanów Zjednoczonych ma się póki co świetnie, bezrobocie jest na niskim poziomie a inflacja zaczęła odbijać, niemniej jednak aprecjacja dolara, która mogłaby być efektem "jastrzębiego" wydźwięku konferencji jest zjawiskiem niemile widzianym za oceanem. Dlatego też J. Powell z pewnością będzie ważył dziś uważnie każde słowo.

Atmosfera panująca w środę na światowych rynkach idealnie wpisuje się w stan wyczekiwania na kluczowe decyzje banków centralnych. Giełdy nie zareagowały specjalnie na najnowsze newsy dotyczące tematu „wojny handlowej”, zgodnie z którymi jeszcze w tym tygodniu może zostać opublikowana lista towarów importowanych z Chin, które zostaną obciążone taryfami celnymi. Nie obyło się dziś również bez „porannego tweeta” D. Trumpa – tym razem amerykański prezydent ponownie postanowił skrytykować wysokie ceny ropy naftowej oraz organizację OPEC. Jak wiać, bojowy nastrój po weekendowym spotkaniu szczytu G-7 pozostał. Jednak i w tym przypadku reakcja rynku była znikoma.

W ubiegłym tygodniu poświęciliśmy nieco miejsca tematowi ropy oraz miedzi, czas więc powiedzieć kilka słów na temat złota. Nie od dziś wiadomo, że ceny „królewskiego kruszcu” znajdują się pod silnym wpływem kursu dolara – tymczasem dalsza aprecjacja amerykańskiej waluty jest realnym ryzykiem. Wystarczy, że rynek zinterpretuje dzisiejszą konferencję szefa Fed jako „jastrzębią” lub ze strony EBC nie usłyszymy w czwartek konkretnych deklaracji w kontekście zakończenia QE. Niemniej jednak, abstrahując od powiązania złota z kursem USD naszą uwagę zwraca fakt, że w ostatnich tygodniach liczba otwartych długich pozycji spekulacyjnych osiągnęła najniższy poziom od dwóch lat. W poprzednich latach analogiczne zjawisko z reguły poprzedzało odbicie cen surowca. Drugim czynnikiem, który zwraca naszą uwagę jest zauważalne odbicie inflacji, którą stymuluje wzrost cen surowców przemysłowych (ropy naftowej oraz metali przemysłowych). Natomiast aktywem powszechnie traktowanym jako zabezpieczenie przed inflacją jest złoto. Czy zatem zbliżamy się do przełamania gorszej passy metali szlachetnych? Zgodnie z książkową teorią cykli, wiele na to wskazuje, jednak teoria zawsze pozostanie teorią.

WIG20 zakończył ostatecznie środową sesję spadkiem o -0,6%. Wśród blue chipów, pod względem popularności od poniedziałku bezdyskusyjnie dominuje CD Projekt. Wartość dzisiejszego obrotu odnotowanego na akcjach polskiego producenta gier zostawiła daleko w tyle większość spółek należących do indeksu. Na myśl nasuwa się jedno słowo – „dzieje się”. Trzeba jednak przyznać, że pomimo dość sporej podaży, na zakup akcji tej spółki nie brakuje póki co chętnych.

 

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xeln Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.