Rozpoczynająca się neutralnie sesja w Europie szybko przyjęła lekko negatywny obrót. W pierwszej części dnia rynki ustabilizowały się i część z nich podjęła jeszcze próbę ataku na poziomy z otwarcia, ale finalnie doszło tylko do pogłębienia spadków, którym towarzyszyło silne osłabienie większości walut, w tym euro, względem dolara. Po AstraZeneca także Johnson&Johnson poinformował o problemach podczas testów szczepionki, które musiały zostać wstrzymane po tym, gdy zachorował jeden z uczestników. Z frontu COVID płyną właściwie wyłącznie negatywne informacje, w Holandii wdrażane są nowe, bardziej surowe regulacje, epidemia przyspiesza w Niemczech i we Włoszech. Główne indeksy spadły od 0,5% (FTSE100) do 1,1% (IBEX).

WIG20 stracił 1,4%, sWIG80 0,9%, wyróżniał się tylko mWIG40 wzrostem o 0,4%, za którym stała zwyżka notowań Mercatora o 13%. Producent odzieży ochronnej poinformował po sesji o szacunkowym zysku netto na poziomie 356,2 mln zł w 3Q2020 (wobec zaledwie 1,46 mln zł przed rokiem). Kolejne 14,3% wzrosły notowania Allegro przy obrotach sięgających 1,4 mld zł. Po dzisiejszej sesji spółka zastąpi mBank w WIG20, 19 października zasili indeksy FTSE, a 26 października MSCI (Trigon DM szacuje popyt z tego tytułu na 23 mln akcji). Kontrakty terminowe na walory zostaną wprowadzone do obrotu 20 października.

S&P500 straciło wczoraj 0,6%, a NASDAQ symboliczne 0,1%. Po raportach za trzeci kwartał silnie spadały notowania Citigroup, w mniejszym stopniu także JP Morgan. Z wyłączeniem Apple, na którym „sprzedawano fakty” po premierze nowych serii telefonów, sektor technologiczny, ze szczególnym uwzględnieniem spółek z ekspozycją na COVID, wyraźnie się wyróżniał, co było zapewne zasługą negatywnych informacji na temat szczepionki. Prognozowana przez niektórych relatywna siła spółek value znów staje pod znakiem zapytania z uwagi na sondaże, które wskazują, że kwestia utraty większości w Senacie przez Republikanów wciąż nie jest przesądzona. Taki scenariusz, w momencie, gdy rynek doszedł do przekonania, że „błękitna fala” będzie oznaczała szybki i olbrzymi pakiet fiskalny, będzie widziany jako negatywny. Na pewno będzie on natomiast korzystny dla dolara, a potencjalnie także dla rynku akcji w dłuższym terminie, ograniczając szanse na podwyżki podatków i niekontrolowany wzrost wydatków fiskalnych.

Giełdy azjatyckie lekko spadają po przemówieniu Xi Jinpinga w Shenzen, które nie przyniosło żadnych ekscytujących informacji, choć może być widziane jako zapowiedź ogłoszenia poważnej reformy rynku kapitałowego podczas kolejnego plenum KPCh. Kontrakty futures na europejskie i amerykańskie indeksu sugerują otwarcie neutralne z lekkim wskazaniem w górę.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.