Piątkowa sesja na GPW zakończyła się ostatecznie zniżką WIG20 o 0,9%. Tym samym, polski indeks blue chipów zaliczył w ubiegłym tygodniu aż cztery dni spadkowe, w trakcie których przystanek z 2-proc. wzrostem miał miejsce tylko w czwartek. Z takim rezultatem WIG20 znalazł się na szarym końcu w zestawieniu dziennych stóp zwrotu indeksów europejskich. Nieco lepiej sytuacja prezentowała się w drugiej i trzeciej linii spółek – mWIG40 zaliczył kosmetyczną zniżkę o 0,1%, a sWIG80 zakończył dzień neutralnie.

Wśród blue chipów najsilniej traciły akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej (-3,2%), które miały za sobą bardzo udany początek tygodnia. Z kolei kolor zielony pojawił się jedynie w gronie siedmiu spółek, na czele których stał Asseco Poland (+1,2%). Tymczasem prawdziwe emocje od rana towarzyszyły notowaniom ML System, które na otwarciu zyskiwały nawet 50%. Nagły wzrost zainteresowania spółką można tłumaczyć wizytą prezydenta Andrzeja Dudy z okazji ogłoszenia przez firmę stworzenia urządzenia wykrywającego koronawirusa z oddechu. Co ciekawe, informacja o stworzeniu „przełomowego urządzenia” pojawiła się już w czwartek, jednak rynek prawdziwie zelektryzowała dopiero prezydencka wizyta. Ostatecznie kurs ML System zakończył dzień ze wzrostem „jedynie” o 9,1%, będąc jednocześnie trzecią najchętniej handlowaną spółką na polskim parkiecie.

Podczas gdy GPW przeżywała chwile słabości, na Wall Street indeksy ponownie flirtowały z rekordami. S&P500 oraz Nasdaq zakończyły sesję ze wzrostem w okolicach 0,5%. W USA wciąż toczą się prace nad programem stymulacyjnym, których zakończenie planowane jest na połowę marca. Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich przekroczyła poziom 1,2% i znalazła się na najwyższym poziomie od niemal roku. Co ciekawe, nachylenie amerykańskiej krzywej rentowności na odcinku 5-30 lat jest już największe od 2015. Jeżeli mielibyśmy wymienić powody do wyczekiwanej od dłuższego czasu korekty na Wall Street, przyspieszone tempo wystromiania się krzywej niewątpliwie znalazłoby się na jednym z pierwszych miejsc takiej listy.

W poniedziałek giełda za oceanem pozostanie zamknięta ze względu na Dzień Prezydenta. Do środy włącznie potrwają również obchody Nowego Roku Księżycowego w Chinach. Spośród publikowanych w tym tygodniu danych makro, warto zwrócić uwagę na styczniową sprzedaż detaliczną oraz produkcję przemysłową w USA (środa). Natomiast na Starym Kontynencie w centrum uwagi znajdą się wstępne odczyty indeksów PMI za luty (piątek), które mogą mieć istotne znaczenie w kontekście powrotu eurodolara do trendu wzrostowego.

 

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.