Wprawdzie większość rynków europejskich zdołała w czwartek zredukować nieco skalę spadków z otwarcia, ale i tak wyniosły one na głównych rynkach od 0,08% (Stoxx 600) do 0,82% (IBEX). Tragikomicznym punktem dnia było obniżenie stóp procentowych w Turcji (główna spadła z 18% do 16%), element nowatorskich metod prezydenta Erdogana w walce z inflacją – kurs USDTRY wzrósł w efekcie z 9,20 na 9,50. W Polsce słabła dynamika produkcji budowlano-montażowej (z 10,2% w sierpniu do 4,3% r/r we wrześniu) oraz sprzedaży detalicznej (z 5,4% r/r w cenach stałych w sierpniu do 5,1% r/r). Najciekawszym lokalnie punktem dnia teoretycznie był protokół z ostatniego posiedzenia RPP. Nie poznaliśmy jednak kluczowej informacji o tym, kto zagłosował o podwyżką stóp o 40 pb, co sprawia, że przewidywanie dalszych działań Rady pozostaje loterią. WIG20 spadł o 0,65%, mWIG40 o 0,36%, a sWIG80 o 0,25%. Największym obciążeniem głównego indeksu był KGHM (-6,07%), reagujący na gwałtowną przecenę miedzi. Jeszcze silniej spadały Mercator (-6,94%) i CD Projekt (-6,51%), który reagował na informacje o opóźnieniu w adaptacji gier firmy na konsole nowej generacji. W ostatnim czasie przybywa negatywnych rekomendacji dla spółki, dziś ujawniono, że Jefferies obniżył wycenę docelową z 274 zł do 155 zł.

S&P500 wzrosło wczoraj o 0,30%, a NASDAQ o 0,62%. O 3,26% rosły po publikacji raportu notowania Tesli, z opóźnieniem na własne wyniki pozytywnie reagował Netflix (+4,48%). Druga ze spółek wyznacza nowe historyczne maksima, pierwsza jest o krok od tego, m.in. za sprawą rekordowych marż (30,5% w segmencie automotive). Sprawozdania tych spółek, należących do czołówki S&P500 (Tesla zajmuje pod względem wagi 7., a Netflix 22. Miejsce) budują oczekiwania impulsu wzrostowego w ubiegłym tygodniu, gdy zyskami pochwalą się FAAMG.

Dziś jednak sentyment zdeterminują zapewne notowania PMI z Europy i USA. Kontrakty futures sugerują dużą niepewność – wprawdzie wczorajsze zamknięcie Wall Street będzie przynajmniej lekko wspierać indeksy na Starym Kontynencie, tak jak to czyni w Azji, ale już notowania kontraktów na S&P500 i NASDAQ sugerują w godzinach porannych wymazanie większości wczorajszych wzrostów.

Evergrande uniknęło formalnego bankructwa, wypłacając z opóźnieniem kupon z emisji, która miesiąc temu rozpoczęła falę spekulacji na temat upadłości firmy i poważnych problemów całego sektora w Chinach. Nie wygląda to jednak na razie na nic więcej niż odłożenie problemu w czasie – wartość kuponu to niewiele ponad 80 mln USD. W ciągu przyszłego roku spółka będzie musiała spłacić 7,4 mld USD zapadającego długu, w samym 1Q2022 2 mld USD. Nie zmienia to faktu, że cały sektor dość niespodziewanie dostał dziś chwilę oddechu, wzrosty notowań innych czołowych deweloperów przekroczyły 10% (Sunac).

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.