Wtorkowa sesja miała charakter neutralny z lekkim wskazaniem w górę. Na sentyment pozytywnie wpływały poniedziałkowe wyniki Facebooka, po których spółka znajdowała się na plusach w handlu przedsesyjnym, a także nowe rekordy na Wall Street. W drugą stronę mogła oddziaływać konferencja Saudi Aramco, podczas której przedstawiciele spółki ostrzegali, że bez nowych inwestycji potencjał wydobywczy producentów ropy na świecie zacznie się w kolejnych latach wyraźnie kurczyć – ceny ropy cały czas pozostają w pobliżu tegorocznych maksimów, co wkrótce może zacząć boleśnie uderzać w gospodarki importerów surowca. Choć zaliczają się do nich kraje europejskie, większość głównych indeksów na kontynencie notowała około procentowe plusy. Po okresie wzmożonego popytu trudności z dalszym ruchem w górę ma natomiast GPW. WIG20 spadł wczoraj o 0,08%, a sWIG80 o 0,57%, tylko mWIG50 zyskał 0,76%. Podobnie jak w poprzednich dniach poważnym obciążeniem jest Allegro (-3,70%), ale wyraźnie przeceniały się też CD Projekt (-2,78%) i Dino (-2,61%), a po drugiej stronie tabeli z silną pozytywną kontrybucję wniosło tylko PZU (+2,18%). Dla mWIGu niezmiennie motorem pozostają banki. Millenium i Alior zyskiwały po odpowiednio 3,28% oraz 3,40%, ale tym razem mocne wsparcie zyskały w Wirtualnej Polsce (+7,41%). Lekko rozczarowujące były wzrosty XTB (+5,22%) po świetnych wynikach i około dwukrotnie większej zwyżce na starcie dnia.

S&P500 zyskało 0,18%, a NASDAQ 0,06%. Technicznie oznacza to nowy rekord indeksu, ale trudno mówić o wielkim entuzjazmie. Zyskiwali giganci technologiczni, którzy po sesji mieli publikować raporty, natomiast Facebook ostatecznie spadł o 3,92%, co może okazać się symptomatyczne także dzisiaj – o ile Microsoft drożał po sesji o kolejne 2,00%, Google nie udźwignął wyśrubowanych oczekiwań co do przychodów pomimo najwyższej od dekady dynamiki ich wzrostu (41% r/r) i lekko taniał. Spadek może się zapewne pogłębić po otwarciu rynku kasowego. Demokraci ogłosili też wczoraj nową propozycję minimalnego podatku od zysków przedsiębiorstw, które raportują zyski przekraczające 1 mld USD w swoich raportach finansowych. Pomimo zbieżności cyfr, nowy podatek nie ma nic wspólnego z tematem globalnego CIT na tym samym poziomie, z podwyżki tamtego do 25% rządząca partia się wycofała. Obecna danina ma uderzyć w około 200 gigantów giełdowych, których obciążenia CIT-em są bardzo niskie. O ile unikną jej mocno obciążone CIT-em podmioty w rodzaju gigantów sprzedaży detalicznej, uderzy ona w spółki przemysłowe i technologiczne, korzystające z korzystnych form rozliczania inwestycji kapitałowych czy programów motywacyjnych.

Rynki azjatyckie dziś tracą, obciążane głównie przez Hong Kong, notowania kontraktów futures na europejskie indeksy sugerują, że dzień może rozpocząć się od delikatnych zniżek, ale jego finisz będzie zapewne zależał od USA. Kalendarz makroekonomiczny nie zawiera wydarzeń, które powinny mieć poważny wpływ na rynek.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.