Hossa na globalnych rynkach akcji trwa. Rynki europejskie rozpoczynały wtorkową sesję po różnych stronach poniedziałkowego zamknięcia, ale od samego początku dnia na wszystkich z nich przeważał popyt i finalnie odnotowały dalsze wzrosty, sięgające od 0,27% (FTSE100) do 1,02% (FTSE MiB). Wsparciem dla akcji w ciągu dnia były dane z Europy – niemiecki ZEW wzrósł nieoczekiwanie z -14,7 pkt. do 25,2 pkt. – ale przede wszystkim kwietniowy odczyt CPI z USA. Inflacja za oceanem spadła z 2,4% r/r do 2,3% r/r, umacniając naszą tezę, że brak obniżki stóp w czerwcu nie jest jeszcze przesądzony, szczególnie, gdyby dane ze sfery realnej się pogorszyły. Początek negocjacji amerykańsko-chińskich radykalnie ogranicza ryzyka inflacyjne związane z polityką administracji Donalda Trumpa, a bieżące dynamiki wzrostu i cen więcej niż uzasadniają dalsze cięcia. W Europie drożały dobra luksusowe, przemysł i technologia, słabo zachowywały się natomiast dobra podstawowe.

WIG20 wzrósł o 0,62%, mWIG40 o 1,51%, a sWIG80 spadł o 0,32%. Dzień należał do energetyki, która odpowiadała za większość różnicy w zachowaniu dużych i średnich spółek. WIG_Energia wzrósł o 6,01% po doniesieniach, że państwowe spółki wypłacą być może dywidendę po raz pierwszy od co najmniej 8 lat. 0,84% zyskiwały banki. W mWIG40 silnych wzrostów było jeszcze kilka – m.in. Newag (+11,94%), Rainbow (+5,20%) i Wirtualna Polska (+4,80%).

Dane o inflacji nie wywołały entuzjastycznej reakcji amerykańskiego rynku długu, ale pomogły S&P500 wzrosnąć o 0,72%, a NASDAQ o 1,61%, co dla głównego indeksu oznaczało powrót na dodatnie poziomy YTD. Ponownie o 2,97% spadały spółki z sektora medycznego, dyskontujące wpływ inicjatywy obniżenia cen leków przez administrację Donalda Trumpa na zyski. UnitedHealth traciło 17,79%, Elevance 9,91%, Humana 9,48%, CVS 6,65%, widać więc, że cios został wymierzony przede wszystkim w dostawców ubezpieczeń medycznych. Inicjatywa jest w naszej ocenie ważnym krokiem w redukcji absurdów amerykańskiej służby zdrowia. Na drugim biegunie znalazły się m.in. Palantir (+8,14%) i półprzewodniki. nVIDIA drożała o 5,63%, Micron o 5,03%, Broadcom o 4,89% - był to efekt m.in. umowy o partnerstwie z arabskim Humain w sprawie budowy w Arabii 500-megawatowego centrum danych. Spółka Jensena Huanga po długiej przerwie powróciła powyżej granicy 3 bln USD kapitalizacji, obecnie jest warta tyle co Apple (na pierwszym miejscu nieco oddalił się Microsoft). Sesja była rewelacyjna dla sektora czystej energii, który w maju wygenerował maju sygnał kupna, a we wtorek rósł o około 4%, zachowując się znacznie lepiej od szerokiego rynku po obu stronach oceanu.

W godzinach porannych rośnie większość rynków azjatyckich, nieco koryguje się Nikkei. Hang Seng zyskuje ponad 1,5%. Kontrakty futures wskazują, że wzrosty mogą być dziś kontynuowane, pod presją pozostaje złoto. W trakcie dnia będą wypowiadać się J. Nagel z EBC i C. Waller oraz M. Daly z FOMC, wyniki poda KGHM oraz chiński Tencent. Coraz więcej wskazuje, że maj będzie na światowych rynkach akcji najlepszym miesiącem od listopada.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.