Poniedziałkowa sesja przebiegła na rynkach europejskich dość spokojnie pomimo otwarcia na wyraźnych minusach. Straty zostały zredukowane w godzinach przedpołudniowych, a później, po kilku godzinach stabilizacji, w ostatniej fazie sesji rozpoczęła się kolejna fala wzrostowa, która w Londynie, Madrycie i Mediolanie umożliwiła zamknięcia na plusie – najsilniejsze FTSE100 zyskało 0,64%. Najsłabszy spośród głównych indeksów DAX stracił zaledwie 0,39%. Słabiej od rynku wyglądał sektor dóbr luksusowych, Hermes przeceniał się o 1,11%, a LVMH o 1,67%, wśród najważniejszych spółek najlepiej wyglądała AstraZeneca (+2,03%).
Polska od samego początku dnia wyglądała lepiej niż otoczenie zewnętrzne, WIG20 finalnie zamknął się wyżej o 0,66%, gorzej wyglądały natomiast małe i średnie spółki – mWIG40 zamknął się neutralnie, sWIG80 stracił 0,16%. Czynnikiem różnicującym była m.in. silna fala popytu po otwarciu w USA, która objęła wyłącznie WIG20. Największe pozytywne kontrybucje wnosiły Orlen (+1,43%) i Allegro (+2,27%), wśród średnich spółek Develia (+4,56%) i Tauron (+1,58%), ale mWIG40 miał też silny balast w postaci Asseco (-2,09%).
S&P500 i NASDAQ zamykały się kolejnymi rekordami, rosnąc o 0,14% oraz o 0,27%, ale rósł też VIX. Taniała energetyka (-1,20%), najwyraźniej drożały spółki przemysłowe (+0,54%) i finansowe (+0,67%). Wśród największych spółek brakowało zarówno wyraźnych liderów, jak i hamulcowych.
W godzinach porannych rosną w większości indeksy azjatyckie, wspierane przez dość solidne dane z Chin, w tym informacje, że PKB w 2Q wzrosło o 5,2% r/r (prognozy: 5,1% r/r). Najsłabszych ich elementem pozostaje konsumpcja wewnętrzna (sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o skromne 4,8% r/r przy prognozach na poziomie 5,2% r/r), co może niepokoić o tyle, że odporność eksportu w obliczu ceł w USA ma niewielkie szanse, by się utrzymać. Dzisiejsza sesja w Polsce i Europie rozpocznie się zapewne od wzrostów, ale nastroje mogą ulec zmianie po publikacji amerykańskiej indlacji CPI (prognozowany jest wzrost z 2,4% r/r do 2,6% r/r). Będziemy mieli dziś do czynienia także z inauguracją sezonu wynikowego w USA, wyniki przed sesją podadzą JP Morgan, Citigroup, Wells Fargo i BNY Mellon. Oczy inwestorów będą skierowane także na Nvidię, która poinformowała, że wznowi sprzedaż chipów H20 do Chin i jest kluczowa dla wzrostu notowań futures na NASDAQ. Po stronie sygnałów ostrzegawczych można wymienić oddalenie się Bitcoina od szczytów (rano spada o około 2,5%, wczoraj nie utrzymał większości wzrostów) i nowe szczyty rentowności japońskiego długu.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.