W USA wtorek nadal był dniem szykowania się na piątkowe wystąpienie Janet Yellen, szefowej Fed. Wpływ na nastroje mogła mieć cena ropy (chociaż ostatnio gracze spadki lekceważyli) i w bardzo niewielkim stopniu publikacje makro.

   Indeks PMI tylko dla sektora przemysłowego (też odczyt wstępny podobnie jak w Europie) wyniósł w sierpniu 52,1 pkt. (oczekiwano 52,7 pkt.). Raport o sprzedaży nowych domów w USA pokazał, że sprzedaż wzrosła aż o 12,4% m/m (oczekiwano spadku o 2%).

  Wall Street już w poniedziałek pokazała, że lekceważy początkowe spadki cen ropy, a komputery kupują każdy, nawet mały spadek. Nic dziwnego, że przed sesją nastroje były dobre (rosły kontrakty). Poza tym sektorowi sprzedaży detalicznej pomagał raport kwartalny Best Buy. Potem dzięki pogłoskom o współpracy Iranu z OPEC zaczęła drożeć ropa, więc sesja rozpoczęła się wzrostem indeksów.  

  Zwyżka nie była duża, była półprocentowa, ale rekordowy poziom został zaatakowany. Od tego czasu indeksy bardzo powoli się osuwały. Udało się jednak zachować mikro-wzrost indeksu S&P 500 (0,2%). Była to klasyczne sesja wyczekiwania (na piątkowe pojawienie się szefowej Fed).

   GPW we wtorek rozpoczęła sesję od spadku indeksu WIG20 i neutralnie dla MWIG40, ale spadek ten wynikał praktycznie tylko z przeceny Pekao i PZU (wynik kolejnych pogłosek o kupnie Pekao przez PZU). Bardzo szybko WIG20 wrócił nad kreskę. I to był łabędzi śpiew byków. WIG20 zaczął się osuwać i przed południem tracił już blisko jeden procent. Nie miało to nic wspólnego z zachowaniem innych giełd, gdzie indeksy zyskiwały blisko jeden procent. MWIG40 jednak nieznacznie rósł.

  Po dwugodzinnym marazmie, po pobudce w USA WIG20 zaczął odrabiać straty, a MWIG40 zwiększać skalę zwyżki. Czekano na wzrosty indeksów na Wall Street. Całości strat nie udało się odrobić. WIG20 stracił 0,54%, ale MWIG40 zyskał 0,48%. Rynek blue chipów jest bardzo słaby, a sygnał sprzedaży wyraźny.

 

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.