Rynki europejskie rozpoczynały wczorajszą sesję na plusach, ale wiele z nich korygowało się lekko w godzinach przedpołudniowych. Wiadomo było, że dzień powinien przynieść odreagowanie w USA, a im bardziej zbliżało się otwarcie w Nowym Jorku, tym bardziej szanse na silny ruch w górę rosły. Wsparciem była m.in. pierwsza wypowiedź prezydenta Trumpa, w której pogodził się on z wynikiem wyborów (za podżeganie do środowych wydarzeń wciąż go mogą czekać zarzuty) po tym, gdy takiej ścieżki zaczęli domagać się otwarcie jego sojusznicy. Kluczowe było jednak zdobycie mandatu przez J. Ossoffa, które w oczach rynku oznacza szybki, nowy pakiet fiskalny, zawierający co najmniej wsparcie dla władz stanowych i samorządów oraz zapowiedzianą przez prezydenta-elekta podwyżkę świadczeń dla obywateli. Główne indeksy na kontynencie zyskały od 0,1% (FTSE MiB) do 0,7% (CAC40).

Zgoła inaczej wyglądała sytuacja na GPW, gdzie WIG20 wzrósł o 3,2%, a mWIG40 i sWIG80 po 1,9%. Wraz z nowymi rekordami miedzi szalone wzrosty kontynuuje KGHM, który otwierał tabelę zwyżką o 9,6%. Doskonale rok otwiera także sektor bankowy, indeks sektorowy zamknął się wczoraj 6,5% wyżej. Warto zwrócić uwagę, że inaczej niż w USA, słabo zachowywały się spółki technologiczne – Allegro spadło o 3,6%, a CD Projekt o 6,7%.
W dniu, w którym Elon Musk stał się najbogatszym człowiekiem na świecie, S&P500 zyskało 1,5%, a NASDAQ 2,6%. Zwyżka Tesli na zamknięciu wyniosła 7,9%. Tygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek okazały się tym razem nieco lepsze od oczekiwań (787 tys. vs. konsensus 798 tys.), ale po bardzo słabym raporcie ADP otwartym pytaniem pozostaje, czy statystyki BLS pokażą wzrost zatrudnienia w grudniu – oficjalny konsensus to skromne 60 tys. miejsc pracy na plusie.

Nawet gdyby zamiast tego pojawił się spadek, trudno przewidzieć jak zachowa się rynek w trakcie obecnej euforii, może to zostać odczytane jako zapowiedź większego wsparcia dla bezrobotnych i kolejnych pieniędzy wydanych przez rząd federalny. Faktem jest, że o ile listopadowa reakcja na szybsze od oczekiwań wprowadzenie szczepionek do obrotu mogła być zrozumiała, w grudniu obserwowaliśmy już poważny rozdźwięk między pogarszającymi się globalnymi perspektywami gospodarczymi na finisz roku i początek 1Q2021 a zachowaniem rynków na świecie. Takie środowisko może się utrzymywać jeszcze jakiś czas, choć wątpliwości zaczyna budzić także kwestia tego, czy społeczeństwa Europy i USA rzeczywiście rzucą się po szczepionki. Odsetek osób, które deklarują chęć przyjęcia preparatu stale maleje.

Zachowanie kontraktów futures zapowiada pozytywny finisz pierwszego tygodnia 2021 r., choć z otwieraniem szampana warto zapewne zaczekać na dane z amerykańskiego rynku pracy. W międzyczasie wzmacniane są kolejne sygnały przegrzania sektora technologicznego. Bloomberg zwraca dziś uwagę, że 12-miesięczny wyprzedzający wskaźnik wydajności zysku (earnings yield) dla MSCI World Technology spadł do 3,4%, a spread między nim a rentownością obligacji poniżej poziomu 2,5%, sugerującego w przeszłości korekty. Ostatni wzrost handlu na NASDAQ względem S&P500 bardzo już przypomina zdarzenia z okresu bańki dot-com.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.