Trudno sobie wyobrazić lepszy powrót po świątecznej przerwie niż ten, z którym mieliśmy do czynienia wczoraj. WIG20 wzrósł o 3,0%, mWIG40 o 2,0%, a sWIG80 o 1,5%, zostawiając daleko w tyle europejskie indeksy, dla których mediana znajdowała się w okolicach półprocentowej zwyżki. WIG20 staje przed szansą wyjścia górą z trzymiesięcznej konsolidacji, znajdując się obecnie blisko poziomów, które zatrzymały wzrosty w lutym i marcu. Wczoraj drożało okrągłe 20 komponentów, na czele z JSW i LPP, w ogonie z Mercatorem i CD Projekt.

S&P500 spadło wczoraj o 0,1%, podobnie jak NASDAQ, nastroje są dziś mieszane także w Azji. Za ich schłodzenie odpowiada przede wszystkim Janet Yellen, która zasygnalizowała starania o skoordynowanie działań wymierzonych w firmy unikające opodatkowania. Zgodnie z planami obecnej administracji kolejny pakiet fiskalny ma zostać w części sfinansowany podczas podwyżkę CIT z 21% do 28%, Demokraci chcieliby, żeby pierwsza ze stawek stała się dopuszczalnym minimum na poziomie globalnym. O ile USA posiadają zapewne narzędzia nacisku, które odpowiednio wykorzystane mogłyby posłużyć do wywarcia presji na część światowych rajów podatkowych, trudno określić, w jaki sposób miałyby wpłynąć na członków UE, którzy stali się przystanią dla globalnych koncernów. Nawet pomimo wczorajszego zamknięcia uważamy, że temat podwyżek podatków jest wciąż lekceważony. Informacja, że Bruksela przyłącza się do działań amerykańskiego rządu może okazać się przełomowa.

Nawet jeżeli do tego nie dojdzie, plan Demokratów, by opodatkować zagraniczne zyski amerykańskich firm zaczyna nabierać kształtu. Jego głównym celem jest zakończenie reżimu, w którym przedsiębiorstwa mogły wiecznie unikać opodatkowania, o ile nie sprowadzały pieniędzy z powrotem do USA.

MFW zrewidowało prognozę tegorocznego wzrostu na poziomie globalnym z 5,5% do 6,0%, najwyższego poziomu w ciągu ostatnich czterech dekad. Choć notowania kontraktów futures na europejskie indeksy są lekko ujemne, sytuacja może się poprawić po otwarciu. W Nowym Jorku najważniejszym punktem dnia będzie publikacja „minutek” z ostatniego posiedzenia Fed, spodziewamy się, że ewentualne niespodzianki okażą się pozytywne.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.