Giełdy europejskie i amerykańskie mają za sobą kolejną neutralną sesję, choć tym razem z lekkim minusem. DAX spadł o 0,38%, a najsilniejsze spośród głównych indeksów CAC40 zyskało skromne 0,19%. S&P500 korygowało się o 0,18%, a NASDAQ o 0,09%. Na brak wyraźnego kierunku i coraz mniejszą zmienność zwraca już uwagę Bloomberg – Merrill Lynch GFSI Market Risk indicator, miara przyszłej zmienności implikowana z wycen na akcje, stopy procentowe, waluty i surowce, znalazła się na najniższych poziomach od początku pandemii. Przyjęcie „paszportów szczepionkowych” przez Europarlament i znaczne poluzowanie ograniczeń w podróżach w USA można z przymrużeniem oka uznać za początek wakacji.

Nieco ciekawiej wygląda sytuacja na GPW, choć nie tak, jak wymarzyliby sobie inwestorzy. Po majowych wzrostach mamy coraz bardziej ewidentnie do czynienia z łagodną na razie korektą. WIG20 spadł o 0,40%, mWIG40 o 0,73%, a sWIG80 o 0,16%. Informacja o dołączeniu Komisji Europejskiej do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów kosztowała WIG Energia 3,82%. Dalej widać realizację zysków na bankach, KGHM spada pod presją notowań miedzi. Najsilniejszym komponentem WIG20 był wczoraj CD Projekt (+3,22%) po emocjonującej sesji, w której końcówce pojawiła się silna podaż. Zachowanie spółki po wynikach jest zaskakująco dobre, ale wciąż trudno znaleźć dla niego uzasadnienie fundamentalne.

RPP zgodnie z oczekiwaniami nie podniosła wczoraj nawet symbolicznie stóp procentowych, co wpisuje się w globalne uspokojenie obaw inflacyjnych i zachowania rynku długu w ostatnim czasie. Brak działań w tym momencie oznacza prawdopodobnie, że do zacieśnienia polityki monetarnej nie dojdzie w tej kadencji Rady, o ile rzeczywiście w maju zobaczyliśmy szczyt inflacji.

Media ekonomiczne w USA są zaprzątnięte kolejnym wzrostem aktywności Redditowych traderów, który poza GameStop i AMC dotknął w ostatnich dniach notowań takich spółek jak GEO Group, ContextLogic czy Clover Health. O równie spektakularne akcje jak w styczniu będzie jednak znacznie ciężej. Fundusze hedgingowe poddały się nowym realiom, a tak silnie shortowanych pozycji jak wówczas zwyczajnie już nie ma. Zamiast tego rynek przyjmuje zasady działania prezesa AMC, Adama Arona, czyli wykorzystywanie zainteresowania inwestorów indywidualnych do organizowania dużych emisji akcji po nierynkowych kursach. GameStop właśnie ogłosił swoją.

Osią dzisiejszego dnia będzie posiedzenie EBC, ale rynek nie spodziewa się zmian w programie skupu aktywów, my również. Przyspieszenie programu w 2Q2021 przyniosło efekt, ale na redukcję wsparcia jest chyba zbyt wcześnie. Nie wiadomo więc, czy w momencie rozpoczęcia konferencji Banku o 14:30 większego znaczenia dla rynku nie będzie miała publikacja danych o inflacji z USA. Spodziewany jest jej wzrost o 0,4% m/m, co przekłada się na skok dynamiki rocznej z 4,2% r/r w kwietniu do 4,7% r/r w maju.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.