Środowa sesja przebiegała w atmosferze wyczekiwania na decyzję Fed oraz konferencję po posiedzeniu FOMC. Główne rynki europejskie zamykały dzień na zero, najsłabszy IBEX spadł o 0,31%, najsilniejszy CAC40 rósł o 0,20%. WIG20 stracił 0,23%, mWIG40 0,26%, tylko sWIG80 wzrósł o 0,11%. Dobrze radziła sobie odzieżówka, LPP i CCC notowały przeszło trzyprocentowe zwyżki, ale brakowało im wsparcia „wagi ciężkiej głównego indeksu”. Dość dużą ujemną kontrybucję wnosił Orlen, około dwóch procent przeceniała się telekomunikacja (Orange, Cyfrowy Polsat), o 6,45% przecenił się CD Projekt, negując wzrosty wywołane powrotem Cyberpunka do PlayStation Store. W tym momencie wydaje się, że kurs może ponownie znaleźć się pod presją do momentu ogłoszenia kolejnej gry z serii o Wiedźminie.

S&P500 spało w środę o 0,54%, a NASDAQ o 0,24%. Gwałtownie, do 1,58%, wzrosły rentowności obligacji 10-letnich, silnie umacniał się dolar (kurs EURUSD znalazł się poniżej 1,20), ceny złota spadły do 1,820 $/ou. Taka reakcja rynkowa oznacza oczywiście, że inwestorzy nieco inaczej wyobrażali sobie efekty posiedzenia Fedu. Nowy konsensus członków FOMC zakłada dwie podwyżki do końca 2023 r. Co najmniej jedną widzi 13 z 18 członków, podczas gdy w marcu było ich siedmiu. Wciąż, prognoza tego, co Komitet będzie robił za dwa lata ulegnie zmianom jeszcze zapewne kilkukrotnie. O 1pp, do 3,4% podniesiono prognozę inflacji na 2021 r., ale szacunki na kolejne dwa zmieniły się symbolicznie, o 0,1pp, do odpowiednio 2,2% oraz 2,1%. Co ważne, nie skorygowano w żaden sposób prognoz bezrobocia na koniec roku, co sugeruje, że Fed również uważa, że ostatnie niespodzianki mogą mieć charakter anomalii związanej z obecnym poziomem zasiłków. Posiedzenie przyniosło również oficjalną informację, że rozpoczęto dyskusję na temat wychodzenia z QE. Choć nie jest to wielkie zaskoczenie, potwierdza nasz bazowy scenariusz, w którym informacja ta zostanie wzmocniona w lipcu, a wygasanie skupu aktywów ogłoszone w sierpniu w Jackson Hole.

Giełdy azjatyckie spadają dziś lekko, a rynki w Hong Kongu i Sinagapurze znajdują się nawet na plusach. Notowania kontraktów futures na amerykańskie i europejskie indeksy korygują się w sposób umiarkowany. Generalny odbiór konferencji przez rynki akcji jest bardzo spokojny, gdy odniesie się go np. do zachowania walut (EURUSD nie spadał tak silnie od 15 miesięcy). Mimo to posiedzenie może uruchomić dalszy ruch w górę na rentownościach obligacji, co będzie stanowiło pewną przeszkodę dla dalszych wzrostów. Na razie wydaje nam się, że zostanie ona przebyta, spodziewamy się, że większe turbulencje nastąpią w okresie przed decyzją o końcu QE.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.