Wtorkowa sesja na rynkach zagranicznych sprowadziła się do czekania na kolejny silniejszy impuls rynkowy. W Europie IBEX zyskiwał 0,41%, a FTSE MiB 0,23%, natomiast DAX i CAC40 traciły po 0,34%, niewiele silniejsze było FTSE100 (-0,23%). W USA S&P500 spadło o 0,24%, a NASDAQ o 0,14%. Poza indeksami stabilne na bardzo wysokim poziomie były ceny ropy, która wprawdzie w trakcie dnia miała epizod większej zmienności, ale finalnie utrzymała się w okolicach 80,5 $/b (WTI). Publikowane w trakcie dnia dane miały niewielki wpływ na rynek, ale warto odnotować bardzo wyraźny spadek europejskiego (z 31,1 pkt. do 21,0 pkt.) i niemieckiego (z 26,5 pkt. do 22,3 pkt.) ZEW. Słabnąca chińska gospodarka i wzrost cen energii ewidentnie zaczyna mieć już wpływ na aktywność w Europie. W USA zaskakująco słabe okazały się dane JOLTS – liczba ogłoszeń o pracę spadła z 11,10 mln do 10,44 mln, co było jej pierwszą silną rozbieżnością z konsensusem od ponad roku.

Byki na warszawskim parkiecie stanęły przed pierwszym silniejszym testem od kilku dni, ale główny indeks wyszedł z niego zwycięsko dzięki fali popytu pod koniec sesji. O ile mWIG40 i sWIG80 spadły odpowiednio o 0,17% oraz 0,18%, WIG20 zyskał 0,61%, finiszując niemal na dziennych maksimach. Liderem wzrostów było LPP (+4,96%), które odreagowało już większość przeceny sprzed tygodnia. Notowania CD Projekt (+4,46%) mimo kolejnych negatywnych rekomendacji znajdują się o krok od przełamania szczytów z czerwca i lipca. Jedynym poważnym obciążeniem było wczoraj Allegro (-6,44%), które powraca w okolice dolnego ograniczenia trwającej przez większość roku konsolidacji.

Sesja w Azji ma mieszany charakter, dobrze zachowują się rynki w Bombaju i Singapurze, ale Hang Seng stracił całą energię i spada o 1,43%. W tej chwili wydaje się, że zachowanie akcji w październiku zostanie zdeterminowane w dużej mierze przez sytuację w Chinach. Wprawdzie wyniki sprzedaży spółek z europejskiego sektora dóbr luksusowych w 3Q2021 zaskakują pozytywnie, ale pojawiły się też świeże doniesienia o tym, że np. Apple zostanie zmuszone do ograniczenia produkcji iPhone’ów 13 w tym roku o około 10 mln sztuk. Uważamy jednak, że to nie bardzo istotne kwestie problemów z dostawami zdominują sentyment, ale ciąg dalszy wydarzeń na rynku nieruchomości. Spready na rynku chińskich obligacji korporacyjnych są najwyższe od poprzedniego kryzysu i trudno nam uwierzyć, że sprawa Evergrande nie będzie miała ciągu dalszego, nawet jeżeli spółka zostanie sprawnie podzielona przez władze w ciągu najbliższych tygodni. Na to nakładają się po prostu obawy, że tzw. „Fed put” jest tymczasowo zawieszony, a Rezerwa Federalna rozpocznie redukcję QE nawet w sytuacji wyraźnej korekty.

Sesja w Europie rozpocznie się zapewne ponownie bez wyraźnego kierunku, a najważniejszym wydarzeniami dnia będą dane o amerykańskiej inflacji oraz zapis dyskusji z ostatniego posiedzenia Fed. Oczekiwana jest stabilizacja CPI na poziomie 5,3% r/r, a inflacji bazowej na poziomie 4,0% r/r, wyższy odczyt będzie z pewnością nasilał obawy stagflacyjne. W „minutkach” należy wypatrywać przede wszystkim sygnałów, pod jakimi warunkami FOMC mogłoby zawiesić lub wydłużyć proces zbliżającego się taperingu.

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.