Z uwagi na obchody Dnia Wyzwolenia w USA poniedziałkowa sesja miała przynieść spokojny i umiarkowanie pozytywny początek tygodnia po niezwykle trudnym ubiegłym. Plan ten udało się zrealizować w 100%. Główne rynki europejskie po dodatnim otwarciu stopniowo przesuwały się w górę, by finalnie zyskać od 0,64% (CAC40, pod presją po utracie absolutnej większości w parlamencie przez ugrupowanie E. Macrona) do 1,72% (IBEX). Powyżej 1,05 przynajmniej tymczasowo powrócił kurs EURUSD, pomimo presji w godzinach nocnych o kontynuację odbicia z powodzeniem walczyły kryptowaluty.

Sesja na GPW przyniosła ponownie bardzo niewielkie, wynoszące około 654 mln zł obroty. WIG20 wzrósł o skromne 0,19%, sWIG80 spadł nawet o 0,28%, ale mWIG40 zyskał 2,17%. Wbrew pozorom na głównym indeksie działo się całkiem dużo ale, wzrosty Cyfrowego Polsatu o 7,82% oraz Allegro o 4,15%, połączone z solidnymi zwyżkami banków zostały zrównoważone przez niemal pięcioprocentową przecenę KGHM, przecenę PGNiG o 2,66% i rafinerii o około półtora procent. Wśród średnich spółek mieliśmy tymczasem jednocześnie potężne ruchy na Budimeksie (+5,29%), Enei (+6,56%), Kruku (+3,15%), 11Bit (+8,88%) czy Livechat (+6,75%). Wiele, niestety nic pozytywnego dla inwestorów, wydarzyło się także na polskim długu. Rentowności polskich 10-letnich obligacji skarbowych przekroczyły 8%, wyznaczając nowe szczyty.

Giełdy azjatyckie w większości wyraźnie dziś rosną, zwyżki Nikkei przekraczają 2%. Notowania kontraktów futures na indeksy amerykańskie także się nie zatrzymują, tworząc perspektywę rozpoczęcia dnia w USA nawet od półtoraprocentowych wzrostów. W Europie można liczyć na około półprocentowe dodatnie luki. W ciągu dnia najciekawszymi danymi będzie amerykańska sprzedaż domów na rynku wtórnym – tempo hamowania rynku nieruchomości w USA jest niezwykle szybkie, w maju możemy zobaczyć liczby niewidziane od kwietnia 2020 r. Spośród innych ciekawych informacji warto wspomnieć o wczorajszych słowach J. Yellen, która powiedziała, że USA pracują z europejskimi partnerami nad wyłączeniem zakazu ubezpieczania transportów rosyjskiej ropy przy nałożeniu limitu cenowego dla niej (chęć zwiększenia podaży przy ograniczeniu korzyści odnoszonych przez Rosję). Bloomberg zwraca również uwagę, że w cieniu paniki inflacyjnej poprawia się sytuacjia na rynku surowców rolnych. Od początku tygodnia o ponad 10% przecenił się olej palmowy, za sprawą nadspodziewanie dobrych prognoz plonów w Rosji tanieją zboża.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.