Wprawdzie rynki europejskie rozpoczynały wtorkową sesję na plusach i w pierwszej części dnia wyraźnie dalej rosły, ale na większości z nich optymizmu wystarczyło do okolic południa. Będące w centrum uwagi rentowności włoskich obligacji skarbowych rozpoczęły dzień od spadków do okolic 3,7% po wypowiedziach kolejnych przedstawicieli EBC, natomiast po kilkugodzinnej stabilizacji zaczęły odbijać i finalnie zakończyły dzień na poziomie 3,785%. Giełdy na kontynencie też w większości powróciły do punktu wyjścia. Wyjątkowo słabo zachowywał się IBEX, zamykający się na dziennych minimach na fali przeceny spółek energetycznych (Endesa, Acciona, Iberdrola). Pozostałe główne indeksy zyskały od 0,2% (DAX) do 0,75% (CAC40).

Znacznie lepiej sytuacja wyglądała w Polsce, choć niskie obroty (653 mln zł) nie pozwalają przypisywać wzrostom większego znaczenia. Wciąż, WIG20 zyskał 2,33%, mWIG40 1,97%, a sWIG80 0,86%. Gwałtownie poniedziałkowe przeceny odreagowywały Orlen i Lotos (odpowiednio +4,17% i 5,50%), KGHM (+4,14%), gwiazdą sesji było LPP (+7,16%), o 4,73% rosło Allegro. Jeszcze bardziej imponujące odbicie widzieliśmy na rynku obligacji skarbowych – rentowności 10-latek spadły do poziomu 7,65%, co oznaczało ruch o 40 pb.

Po wydłużonym indeksie S&P500 zyskało 2,45%, a NASDAQ 2,51%. Liderem zwyżek była Tesla (+9,35%), ale po stronie spółek value niezwykle silnie rosły też notowania Exxonu (+6,25%). Niestety w dobie powszechnego straszenia recesją w godzinach porannych wiele wskazuje, że wciąż możemy mieć do czynienia z jednodniowym odbiciem. Rynek długu skarbowego pozostaje w dużym strachu co do dalszych działań Fedu, nie reagując na coraz wyraźniejszą przecenę notowań surowców. Sygnał do odrwotu dają dzisiaj korygujące się rynki azjatyckie (Hang Seng w momencie pisania komentarza spada o 1,4%), co nie pozostaje jednak bez plusów – ponownie gwałtownie spadają ceny ropy. Baryłka WTI kosztuje już „tylko” 105,5 USD. Notowania kontraktów futures sugerują niestety jednoznacznie, że środowa sesja w Europie rozpocznie się od bardzo wyraźnych, przeszło procentowych minusów. Trudno oczekiwać, by przy oczekiwanej ponownej presji na spółki wydobywcze wyraźnie wyróżniała się tym razem GPW. Mimo to uważamy, że przebieg dzisiejszego dnia nie jest przesądzony, a będzie uzależniony od wypowiedzi J. Powella podczas przesłuchania przed Senatem. To strach, że prezes Fed zasugeruje kolejne ruchy stóp po 75 pb wydaje się głównym hamulcem dla odbicia. W naszej opinii nawet neutralne wystąpienie może pozwolić, by dług i akcje pozytywnie odreagowały, korzystając z przestrzeni, którą tworzy im tańsza ropa. Dla rynków europejskich problemem mogą być lokalne tematy. Niemieckie władze pracują nad planem awaryjnym w związku z wstrzymywaniem dostaw gaz przez Rosję, jego elementem może być niestety pozwolenie na transmisję wyższych cen do przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, by ograniczyć wyraźnie zużycie i wesprzeć budowę zapasów przed jesienią. Będzie to miało oczywiście negatywny wpływ na wzrost. We Włoszech z kolei rozpada się koalicja Mario Draghi’ego po tym, jak Lugi Di Maio ogłosił, że porzuca Ruch Pięciu Gwiazd i zakłada nowe ugrupowanie (sprzeciw wobec braku zgody w partii na wsparcie militarne dla Ukrainy).

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.