Wtorkowa sesja nie obfitowała w istotne wydarzenia, przypomniała natomiast, że w absencji ważnych powodów bazowym kierunkiem są obecnie wzrosty, a nie spadki. Główne indeksy na Starym Kontynencie zyskiwały od 0,29% (DAX) do 1,67% (IBEX), jeszcze lepiej prezentowała się Warszawa. WIG20 wzrósł o 1,91%, mWIG40 o 1,69%, a sWIG80 o 0,16%. O 4,29% drożał Orlen, o 4,24% KGHM, dużą pozytywną kontrybucję do głównego indeksu wniosło też Dino (+2,51%). Wśród średnich spółek indeks najbardziej dźwigało InterCars (+7,15%), jedna ze spółek, w przypadku których trudno uzasadnić tegoroczny spadek wyceny, ale bohaterem dnia było Ten Square Games, które po raporcie wynikowym drożało o 21,41%.

W USA S&P500 i NASDAQ wzrosły po 1,36%. VIX spadł do poziomu 21,3, co dopełnia obrazu sielanki, który zawdzięczamy m.in. temu, że w FOMC coraz wyraźniej zaczyna się rysować gołębie skrzydło (ostatnie wypowiedzi M. Daly sugerują jej sprzeciw wobec agresywnego dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej), a nawet niedawne jastrzębie (L. Mester) zaczynają zmieniać ton. Będące w naszej opinii kwestią czasu dalsze załamanie kryptowalut zupełnie nie wpływa na nastroje na rynku akcji. Pomimo informacji o prawdopodobnym szybkim bankructwie Genesis bitcoin powrócił powyżej granicy 16 tys. USD.

W godzinach porannych rosną rynki azjatyckie, po świetnym wczorajszym zamknięciu w USA naturalnym kierunkiem dla Europy na otwarciu także są zwyżki. W odróżnieniu od wczorajszej sesji, dziś jednak poznamy szereg istotnych danych, m.in. wstępne listopadowe PMI z Europy i USA, a także październikowe dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku za oceanem. Jeżeli przed długim weekendem w Stanach Zjednoczonych nastroje miałyby zostać zepsute, prawdopodobnie wywoła to jednak zapis dyskusji z ostatniego posiedzenia FOMC.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.