Wydawało się, że rynki europejskie mają w poniedziałek przed sobą ułatwione zadanie – po piątkowych silnych wzrostach w USA było niemal pewne, że dzień rozpocznie się od wzrostów. Tak faktycznie się stało, ale zabrakło ciągu dalszego. Większość rynków szybko zaczęła się korygować, schodząc do poziomów neutralnych lub poniżej i odrabiając straty dopiero po otwarciu w USA. Finalny bilans dnia – wzrosty od 0,17% w Londynie i Mediolanie do 0,52% w Paryżu pozostawia lekki niedosyt i może sugerować, że niezwykle silna fala popytu wsparta począwszy od października gwałtownymi spadkami cen gazu i energii, zaczyna się wyczerpywać. Giełdom brakowało też jakichkolwiek wyraźniejszych impulsów. C. Lagarde ponownie mówiła o nieprzejdnaniu EBC w walce z inflacją, ale po osiągnięciu nowych maksimów EURUSD w pierwszej części dnia (1,0925) kurs skorygował się do 1,0850.

Znacznie lepiej wyglądała Warszawa, gdzie WIG20 wzrósł o 1,63%, mWIG40 o 0,78%, a sWIG80 o 0,93%. Największą pozytywną kontrybucję do głównego indeksu wniósł Orlen (+2,11%), ale bardzo silne wsparcie miał w Allegro (+3,95%) i KGHM (+2,28%), które w dobrym stylu korygowały przecenę z drugiej połowy ubiegłego tygodnia. Banki przesadnie nie pomagały, ale nie stanowiły też balastu, silnie rosło JSW (+4,22%), bardzo dobrze zachowywała się energetyka (+2,86% na WIG_Energia). Rynek spokojnie przyjął słabe dane ze sfery realnej – spadek dynamiki produkcji przemysłowej z 4,5% r/r do 1,0% r/r, produkcji budowlano-montażowej z 4,0% r/r do -0,8% r/r oraz sprzedaży detalicznej w cenach stałych z 1,6% r/r do 0,2% r/r. Inflacja PPI z kolei skorygowała się z 21,1% r/r do 20,4% r/r, ale spodziewano się dynamiki na poziomie 19,4% r/r.

Na kluczowe raporty z sektora technologicznego rynek amerykański czeka z narastającym optymizmem. S&P500 wzrosło w poniedziałek o 1,19%, a NASDAQ o 2,01%. O 7,74% drożały akcje Tesli, o 4,33% ETF Ark Innovation, który od początku roku zyskał już 22%. Elon Musk zeznawał podczas procesu, że saudyjski fundusz państwowy „jednoznacznie” chciał zdjąć spólkę z giełdy w 2018 r. Rynek żyje tez wartą 10 mld USD inwestycją Microsoftu w OpenAI.

W godzinach porannych lekkie wzrosty notują rynki azjatyckie, kontrakty futures są neutralne, wczorajszą przecenę z nawiązką odrobiły już notowania złota. Spodziewamy się, że Polska i Europa rozpoczną handel na niewielkich plusach, ale notowania kontraktów futures w bardzo ograniczonym stopniu reagują na wczorajsze zwyżki technologii w USA. W trakcie dnia poznamy szereg danych PMI ze strefy euro, Wielkiej Brytanii i USA. Przed sesją opublikowane zostaną wyniki m.in. Johnson&Johnson, General Electric i Lockheed Martin. Najważniejszą publikacją dnia będzie raport Microsoftu po amerykańskim zamknięciu.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.