Wtorkowa sesja rozpoczęła się w Europie od wzrostów, które mocno przygasły w pierwszej fazie handlu – do południa większość indeksów oscylowała wokół poziomów neutralnych. Później rozpoczęło się jednak odbicie, które trwało aż do końca dnia i zaowocowało zwyżkami na głównych rynkach od 0,53% (FTSE MiB) do 0,90% (FTSE100). Kurs EURUSD zały czas walczy z poziomem 1,0750, w trakcie dnia widzieliśmy tymczasowe przełamanie wsparcia i powrót do minimów z poniedziałku (1,0730), jednak w środę rano ponownie znajdujemy się w okolicy 1,0760.

WIG20 wzrosł o 0,11%, mWIG40 o 0,59%, a sWIG80 spadł o 0,16%, więc Warszawa wyglądała tym razem raczej słabo na tle otoczenia zewnętrznego. O 1,06% przeceniało się bardzo wolatylne ostatnio Dino, 2,40% tracił Santander, który w tym roku wyraźnie odstaje od reszty sektora, ale cały WIG_Banki zamykał się na lekkich minusach. Nie przeszkadzało to tegorocznej gwieździe, ING – akcje spółki drożały o 2,84% i były głównym czynnikiem różnicującym WIG20 oraz mWIG40. Solidne wsparcie drugiemu indeksowi dawały InterCars (+2,39%), Wirtualna Polska (+3,22%) i Grupa Pracuj (+4,56%), ale sporym obciążeniem po doniesieniach o ABB było XTB (-8,25%).

Rynek amerykański czeka na impuls, wczoraj S&P500 rosło o 0,23%, a NASDAQ o 0,07% przy dalszym wyraźnym spadku VIX. Wyraźnie korygowało się AMD (-3,64%), 2,23% zyskała natomiast Tesla.

W godzinach porannych Hang Seng wymazał początkowe wzrosty i w momencie pisania komentarza znajduje się około 0,5% poniżej poziomu neuralnego, a sesja w Azji nabiera mieszanego przebiegu. Notowania kontraktów futures na europejskie i amerykańskie indeksy oscylują wokół poziomów neutralnych, można spodziewać się bardzo spokojnego otwarcia i pierwszej fazy handlu. Trudno wskazać potencjalne przyczyny zmiany tego stanu rzeczy na jego dalszym etapie, wypowiadać się będą jednak członkowie FOMC i odbędzie się aukcja amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych. To właśnie te czynniki i ich wpływ na rentowność amerykańskiego długu mogą zadecydować o dzisiejszym kierunku ruchu na globalnych giełdach. W trakcie dnia wyniki podadzą również m.in. Walt Disney i Alibaba.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.