Rynki europejskie otwierały się w środę tylko lekko powyżej poziomów neutralnych, ale wszędzie poza Londynem od samego początku sesji przewagę miał popyt, a wzrosty się szybko powiększały. Podczas gdy brytyjskie FTSE100 zyskało skromne 0,15%, główne parkiety strefy euro rosły o 0,78% (Stoxx600) do nawet 1,59% (FTSE MiB). Wśród najważniejszych spółek kontynentu wyróżniały się m.in. Siemens (+3,89%), EssilorLuxottica (+5,64%) i Banco Santander (+2,37%). W chaosie związanym z cłami na miedź najsłabiej prezentował się sektor wydobywczy, 2,68% tracił Glencore. Kurs EURUSD przez większość dnia pozostawał w przedziale 1,17-1,1720, ale dziś rano podjął atak na 1,1750.
WIG20 wzrósł o 0,28%, mWIG40 o 0,29%, a sWIG80 o 0,13%. O 2,02% przeceniało się PZU, niewiele mniej traciły CD Projekt i KGHM, równoważąc pozytywne kontrybucje Dino (+3,23%), PKO (+1,12%) i PGE (+3,81%). Wśród średnich spółek korygowały się Asseco (-1,43%) i Dom Development (-2,70%), ale pozytywnie na indeks oddziaływały Tauron (+1,76%) i Develia (+3,89%).
S&P500 wzrosło wczoraj o 0,61%, a NASDAQ o 0,94%, w czym główną rolę odegrała znajdujaca się na granicy czterobilionowej kapitalizacji nVIDIA (+1,80%). Spółki Magnificent 7 drożały koszykowo o 1,16%, o 2,24% rósł Broadcom. Jedynymi sektorami, które zamykały się na minusach były energetyka (-0,50%) i dobra podstawowe (-0,55%). Zapis dyskusji z ostatniego posiedzenia Fed wskazuje, że w ramach FOMC nie ma zgody w ocenach tego, w jakim stopniu cła wpłyną na inflację.
W godzinach porannych spada Nikkei, ale rosną giełdy chińskie, lekko przeceniają się kontrakty futures na S&P500 i NASDAQ, ale te na indeksy sugerują lekko pozytywne otwarcie na kontynencie i w Polsce. W narracji o bliskich porozumieniach handlowych pojawił się pierwszy zgrzyt – Donald Trump zagroził nałożeniem 50% ceł na Brazylię, o ile nie zostanie wstrzymany proces byłego prezydenta, Jaira Bolsonaro. Listy dotyczące jednostronnych ceł otrzymały też Algieria, Libia, Irak i Sri Lanka (30%), a także Brunei i Mołdawia (25%). W trakcie sesji poznamy tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, wypowiadać się będą C. Waller oraz M. Daly z FOMC.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.