Piątkowa sesja w Europie miała mieszany przebieg. Największym wygranym okazał się szwajcarski SMI, który – mimo wyprzedaży na początku notowań – zakończył dzień nad kreską, zyskując 0,71%. Nieznacznie wzrosły także indeksy CAC 40 (+0,02%) w Paryżu oraz FTSE 100 (+0,13%) w Londynie. Silne spadki obserwowaliśmy w Hiszpanii, gdzie – głównie za sprawą słabego otwarcia – IBEX osłabił się o 1,04%. Wyraźnie tracił również niemiecki DAX, który finalnie zakończył dzień niżej o 0,80%, oraz włoski FTSE MIB (-0,60%). Pod kreską sesję zakończył również najważniejszy europejski indeks – STOXX 600, który osłabił się o 0,33%.

Silną przewagę podaży obserwowaliśmy w Warszawie, gdzie traciły wszystkie indeksy. Największym przegranym okazał się indeks małych spółek sWIG80, któremu nie udało się odrobić spadków z pierwszych godzin notowań. W podobnym stopniu osłabił się mWIG40 (-1,43%) – najsilniej traciły: Auto Partner SA (-9,55%), Develia (-7,91%) oraz Lubawa (-4,66%). Wyraźnej przecenie uległ WIG20, głównie za sprawą spółek takich jak Orlen (-2,57%), Budimex (-2,18%) oraz KGHM (-2,08%). Indeks szerokiego rynku WIG przecenił się o 1,29%.

Dobre nastroje w końcu dotarły za ocean, gdzie obserwowaliśmy przewagę kupujących. Najbardziej widoczna była ona na małych spółkach – indeks Russell 2000, po sesji charakteryzującej się utrzymującym się trendem wzrostowym, umocnił się o 2,80%. Wyraźne wzrosty odnotowano również na najstarszym amerykańskim indeksie – Dow Jones zyskał 1,08%. W podobnym stopniu rosły indeks szerokiego rynku S&P 500 (+0,98%) oraz technologiczny Nasdaq Composite (+0,88%).

Na godzinę przed otwarciem notowań w Europie, nastroje na azjatyckich parkietach są pozytywne. Najsilniej zyskuje Hang Seng, który na moment pisania komentarza zdążył umocnić się już o 1,87%. Indeks kontynentalnych Chin, Shanghai Composite, znajduje się minimalnie nad kreską, rosnąc o 0,02%. Wzrosty obserwujemy także na KOSPI, któremu udaje się pozostać nad kreską (+0,12%). Przewaga kupujących występuje również w Indiach – Sensex (+0,044%) oraz Nifty (+0,005%). Z powodu święta handel w Japonii dziś się nie odbywa.

W piątek prezes nowojorskiego oddziału Fed, w swojej wypowiedzi, stwierdził, że wciąż widzi przestrzeń do dalszej korekty w krótkim terminie w zakresie docelowej stopy procentowej. W wyniku tej wypowiedzi prawdopodobieństwo grudniowej obniżki stóp znacząco wzrosło – na ten moment wynosi ono ponad 70%. W poniedziałkowy poranek kontrakty terminowe na europejskie i amerykańskie indeksy świecą się na zielono, wskazując na potencjalnie dobre otwarcie notowań.

 

Michał Poleszczuk

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.