Giełdy europejskie pociągnięte przykładem Wall Street rozpoczęły wtorkową sesję od wzrostu indeksów. Nie zaszkodziły nawet kolejne, bardzo słabe dane publikowane w Niemczech (produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 0,9% m/m).

Indeksy z każdą chwilą rosły szybciej. Po dwóch godzinach na rynku zapanował spokój i stabilizacja. Czekano na rozpoczęcie sesji w USA. W tej końcówce indeks XETRA DAX powoli się osuwał, ale wzrost o 0,4% ocalał. CAC-40 zyskał 0,81%.

Wtorek był kolejnym w tym tygodniu dniem bez ważnych danych makro i bez publikacji istotnych dla rynków raportów kwartalnych spółek. Na Wall Street wpływ mogły mieć jedynie nastroje. A te były w Azji i w Europie dobre.

Na Wall Street szukano na siłę powodów, dla którego indeksy będą rosły, a indeks S&P 500 ustanowi w końcu nowy rekord. Jeszcze się ta sztuka nie udała, ale po arcynudnej sesji indeks S&P 500 zyskał 0,28%, a NASDAQ 0,31% i oba indeksy mają już bardzo blisko do rekordów wszech czasów.

Na GPW wtorek był pierwszym dniem notowań akcji PKO BP bez dywidendy 0,55 zł na akcję. Co zdejmowało z WIG20 około 0,15 pkt. proc. Indeks ten jednak na początku sesji szybko powędrował na północ. Pomagało mu zachowanie innych giełd akcji. Jednak tam indeksy szybko rosły, a u nas WIG20 przycupnął tuż nad linię poziomu neutralnego, a MWIG40 trzymał się tej linii. Taka sytuacja panowała przez wiele godzin. Trwał klasyczny, letni handel.

W końcówce sesji zanosiło się nawet na spadek WIG20, bo przez chwilę zabarwił się na czerwono, ale w ostatniej godzinie indeksy rosły, dzięki czemu WIG20 zyskał 0,36%, a MWIG40 0,16%. Obroty były wyższe niż w poniedziałek, ale nadal bardzo małe. Taka sytuacja, jaką widzimy od poniedziałku, powoduje, że wszelkie prognozy z sesji na sesję mijają się z celem. Na małych obrotach można wyrzeźbić każdy przebieg sesji. Poczekamy aż obroty się zwiększą.

 

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.