Piątkowa sesja zapowiadała się spadkowo po przecenie w Azji i słabym raporcie Amazona, po którym spółka traciła w handlu posesyjnym ponad 7% i rzeczywiście przez większość dnia na parkietach europejskich dominowała podaż, zneutralizowana na części rynków w dalszej części handlu. Dane o PKB ze strefy euro okazały się mieszane, z lepszymi od oczekiwań odczytami w Hiszpanii (2,8% k/k vs. konsensus 2,1% k/k) i Włoszech (2,7% k/k vs. 1,3% k/k), a gorszymi w Niemczech (1,5 k/k vs.2,0% k/k). Wskaźnik dla całej strefy (2,0% k/k vs. 1,5% k/k) był jednak lepszy od oczekiwań. Wzrostem z 1,9% r/r do 2,2% r/r zaskoczyła inflacja, ale z perspektywy globalnej niespodziankę równoważyły podane później dane o amerykańskim bazowym PCE (0,4% m/m vs. konsensus 0,6% m/m). Najsilniejszy spośród głównych indeksów CAC40 zamykał dzień spadkiem o 0,32%, najsłabszy IBEX stracił 1,26%.

W Warszawie przecena była ograniczona – WIG20 stracił 0,54%, a sWIG80 0,02%, mWIG40 zamknął się natomiast zwyżką o 0,37%. Główny indeks silnie obciążały PGE (-3,32%), KGHM (-2,94%) i Allegro (-2,44%), a większe wzrosty widoczne były głównie na mniejszych spółkach (Cyfrowy Polsat, Mercator). Zachowanie mWIG-u to przede wszystkim zasługa Kernela (+8,11%), wspieranego m.in. przez Millenium, Budimex i Alior.

Amazon zamknął się spadkiem o 7,56%, ale nie wywołał paniki – spadek S&P500 o 0,54%, a Nasdaq o 0,71% to niewielki wymiar kary. Przy 59% spółek głównego indeksu już po publikacjach odsetek pozytywnych zaskoczeń (88%) na poziomie zarówno przychodów, jak i zysków będzie jednym z najwyższych w historii. W tym momencie mowa już o wzroście dynamiki zysków o 85,1% r/r, ponad 20pp wyższym niż szacowano na początku lipca. Rewizja oczekiwań zysków na 3Q2021 w lipcu to 3,6% w górę, najwyższa od trzech lat poza ubiegłym kwartałem. Sezon uważamy za bardzo dobry i pomimo perturbacji w ubiegłym tygodniu otworzy on naszym zdaniem drogę do nowych szczytów na amerykańskich indeksach.

Słabszy od oczekiwań odczyt Caixin PMI (50,3 pkt. vs. konsensus 51,1 pkt.) nie psuje sentymentu w Azji. Zwyżki w Szanghaju i Tokio to około 1,7%, Hang Seng zyskuje 0,8%. Notowania kontraktów futures jednoznacznie wskazują na wzrosty po otwarciu, pozytywnym akcentem, choć tradycyjnie nie mającym dużego przełożenia na rynek jest silny wzrost niemieckiej sprzedaży detalicznej w czerwcu o 4,2% m/m, ponad dwa razy więcej niż mówił konsensus. Najważniejszą publikacją dnia będzie amerykański ISM w przemyśle.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.